#100 powodówDla wszystkich rodzin dużych i małych, które poszukują przystępnych cenowo domów i rodzinnych udogodnień.

Sąsiedztwa Łopuchowo to unikalnie zaprojektowane osiedle domów nieopodal Poznania, u wrót Puszczy Zielonka.

W przeciwieństwie do typowego (stłoczonego, niezorganizowanego, alienującego) budownictwa deweloperskiego Sąsiedztwa Łopuchowo dają wiele powodów (przynajmniej 100) do szczęśliwego życia rodzinnego. Pozwalają na prywatność i jednocześnie wyjątkowe relacje sąsiedzkie, łącząc zalety życia miejskiego poza miastem oraz dają niezliczone możliwości aktywnego korzystania z otaczającej przyrody.

W przypadku problemów z wyświetlaniem treści proszę odświeżyć stronę (F5) lub kliknąć "zmień kolejność korzyści"
1. Arboretum Leśne w Zielonce
„Obecnie Arboretum Leśne stanowi obiekt dydaktyczny, naukowy, przyrodniczy i kulturowy. Umożliwia licznym grupom zwiedzających poznanie wiele różnych gatunków roślin z Polski i ze świata. Na powierzchni 86 ha zgromadzono ok. 1100 gatunków i odmian drzew i krzewów oraz 560 zinwentaryzowanych roślin zielnych, które wprowadzone są według wymagań siedliskowych. Arboretum podzielone jest na dwie części, 23 ha stanowi park krajobrazowo – dendrologiczny, pozostałe 63 ha stanowią powierzchnie drzewostanowe. W arboretum znajdują się kolekcje roślin wodnych i bagiennych, roślin wrzosowatych oraz użytkowych.” - www1.up.poznan.pl/arboretum/alz/historia
2. Architektura
Jasne domy z dużymi oknami wychodzącymi na naturę. Duża przestrzeń dzienna dla wszystkich domowników wraz z wygodną kuchnią zapewni maksimum komfortu dla każdego. Ponadto strefa półprywatna sąsiedzka oraz funkcjonalne strefa wejścia powiększają przestrzeń użytkową. Natomiast zielony ogród rekreacyjny to w zasadzie piąty pokój.
3. Bezpieczeństwo
bezpieczna okolica do zabaw dla dzieci bez konieczności bycia przez cały czas pod czujnym okiem rodziców.
4. Bieganie
miejsce do treningów biegowych
5. Brak zanieczyszczenia hałasem
cisza i spokój od miejskiego zgiełku
6. Cena
dom w cenie mieszkania, mniejsza cena za metr kwadratowy
7. Cisza
której nie znajdziesz w mieście
8. Czyste powietrze
dzięki unikalnemu położeniu na skraju Puszczy Zielonki
9. Dlaczego nie
no właśnie, dlaczego? Jeśli masz wątpliwości skonsultuj je z naszymi doradcami, pomożemy znaleźć optymalne rozwiązanie
10. Drogi
pełna infrastruktura dróg połączona ze ścieżkami rowerowymi tworzy przyjazny układ komunikacyjny dla wszystkich użytkowników dróg
11. Drogi rowerowe
wewnętrzna drogi rowerowe zachęcają do zielonej komunikacji
12. Dwór szachulcowy
pobliski dwór z piękną historią wybudowany w 1780 roku
13. Dwutlenek węgla
dojazd do miejscowości pociągiem zmniejsza emisję CO2 przy dojazdach
14. Fotowoltaika
mają Państwo możliwość zamontowaniu na dachu paneli słonecznych, które pozwolą osiągnąć niezależność energetyczną.
15. Freelancing
freelancer to osoba, która wykonuje zlecenia na podstawie umowy innej niż umowa o pracę. Freelancing jako metoda pracy zdecydowanie zyskuje popularność. Dla takich osób możliwe jest pracowanie prawie z każdego miejsca. Dlaczego by nie pracować zdalnie w pięknym otoczeniu Łopuchowa?
16. Grill
grillowanie to nie tylko sposób na przyrządzenie jedzenia. To coś co pozwala nam zintegrować się z rodziną oraz przyjaciółmi przy wspólnym posiłku.
17. Grzybiarstwo
zlokalizowane wokół Łopuchowa lasy to idealny teren do zbierania grzybów.
18. Home-office
popularyzacja pracy z domu powoduje, że można pracować również z własnych czterech ścian. Obecne trendy oraz polityka firm wskazują raczej na większą powszechność tego zjawiska w przyszłości. Stworzenie sobie domowego miejsca pracy pozwoli spędzić więcej czasu z rodziną a zieleń za oknem pobudzi kreatywność.
19. Ingerencja
niska ingerencja w otoczenie naturalne wokół Łopuchowo Sąsiedztwa.
20. Inwestycja
Łopuchowo jest miejscowością, która będzie się rozwijać. Zdecydowanie spowoduje to wzrost cen nieruchomości. Ponadto inwestycja w dom lub działkę stanowi doskonałe zabezpieczanie przed inflacją.
21. Jeziora
łatwy dostęp do kilkunastu jezior w okolicy
22. Kąpielisko
bezpośrednio przy osiedlu w pobliskim stawie zostanie wyznaczone niestrzeżone kąpielisko.
23. Konie
miejsce do treningów konnych, zarówno ujeżdżeniowych jak i skoków
24. Koronawirus
globalna pandemia COVID-19 zmieniła sposób w jaki żyjemy. Osoby które posiadają własny ogródek bardzo zyskały w sytuacji kiedy wyjście z domu było utrudnione lub wręcz zabronione. Zakup domu w Łopuchowo Sąsiedztwa pozwala nam się zabezpieczyć w sytuacji kolejnych epidemii.
25. Koszty
życie na wsi jest tańsze niż w mieście
26. KS Łopuchowo 1999
lokalny klub sportowy występujący aktualnie na poziomie A Klasy
27. Kwartały mieszkalne
plan osiedla powstał na bazie kwartałów mieszkalnych określonych MPZP. Chcąc zaproponować optymalne rozwiązanie przestrzeni mieszkańcom, szukającym dobrego życia, MPZP rozwinięto w kształt alternatywnego rozwiązania dla typowej linearnej i monotonnej zabudowy deweloperskiej przedmieść. Kwartały tworzą strukturalnie sąsiedztwa.
28. Lokalna żywność
łatwiejszy dostęp do lokalnych producentów żywności
29. Łopian (Łopuch)
to od tej rośliny wywodzi się nazwa miejscowości.
30. Łowienie ryb
pobliskie jeziora pozwalają oddawać się wędkarstwu.
31. Marcin Luther
dwór w Łopuchowie należał do rodziny Luther oraz Mosebach. Rodzina Luther spokrewniona była ze słynnym Marcinem Luthra, który przybił 95 tez w 1517 roku w Wittenberdze.
32. Marzenie
w Polsce nabywcy domów mają inne oczekiwania niż zagranicą. Ceny mieszkań oraz czynniki społeczne powodują, że dużo powszechniejszy jest wynajem mieszkań. To czego chce większość klientów w Polsce to posiadać na własność dom z ogrodem
33. Miasto-Wieś (Broadacre City)
projekt Miasto-Wsi Franka Lloyda Wrighta. Ten słynny architekt uznał, że Chicago, w którym funkcjonował jest odczłowieczone. Dlatego zaprojektował własne miejsce, gdzie potrzeba obcowania z naturą byłaby zrealizowana. Miasto-Wieś Broadacre było by zaprzeczeniem Chicago. Niestety, ten ambitny projekt nie został nigdy zrealizowany. Oprócz tego Wright w latach 30 uważał, że rozwój technologii (elektroniki oraz samochodów) umożliwi utworzenie takie miasta. Elementy jego utopijnej, wówczas, wizji dziś są obecne w większości podmiejskich dzielnic. Czasem są zrealizowane z różnym efektem, u nas ten efekt będzie dobry a założenia zostaną zrealizowane. Istnieją podobieństwa między pomysłem Wrighta a osiedlem Łopuchowo Sąsiedztwa. Pierwszym i bardzo istotnym elementem jest fakt, że Łopuchowo Sąsiedztwa jest zaplanowane jako całość. Przestrzenie półprywatne, integracja w obrębie kwartałów (sąsiedztwa) czy ekologiczne rozwiązania architektoniczne i przestrzenne sprawiają, że Łopuchowo Sąsiedztwa jest dobrze rozplanowane na poziomie technicznym. To będzie świetny projekt zrealizowany na dobrym poziomie, oparty na przemyślanej wizji. Łopuchowo Sąsiedztwa odróżnia się tym od wielu innych realizacji deweloperskich. Tu mamy do czynienia z inwestycją zaprojektowaną zarówno w skali makro jako całość oraz mikro. Wright w swojej wizji podkreślał znaczenie samorealizacji oraz indywidualnej własności. Postrzegał każdą działkę jako miejsce, w którym każda osoba mogłaby się realizować. W jego mieście miało by być miejsce na każdy rodzaj aktywności, tylko w spersonalizowanej, łatwej do zarządzania skali. Tak samo jest w Łopuchowo Sąsiedztwa, jest to idealne miejsce, aby każdy z mieszkańców mógł się samorealizować.
34. Miejsce postojowe
każdy dom będzie miał wyznaczone miejsce postojowe, znalezienie parkingu nie będzie już problemem.
35. Mniejsza przestępczość
Mieszkańcy terenów podmiejskich są mniej narażeni na bycie ofiarami przestępstw takich jak: napaść, rabunek czy kradzież niż mieszkańcy centrum. Przestępczość może się zdarzyć wszędzie, a kraj z pewnością nie jest od niej całkowicie wolny. Mimo to, jeśli chcesz mieszkać w miejscu, w którym możesz czuć się bardziej komfortowo, pozwalając swoim dzieciom jeździć na rowerach same do szkoły lub zostawiając otwarte okna na chłodną bryzę podczas snu, statystycznie najlepszym wyborem będą tereny pozamiejskie
36. Mniejsze korki
oprócz wolniejszego tempa życia również mniejszy ruch w tym rejonie powoduje niższy poziom stresu. Mieszkając w Łopuchowe będziesz w stanie pokonywać większe dystanse w mniejszą ilość czasu. To z powodu tego, że po drodze będzie mniej świateł oraz nie będzie korków. Oprócz tego znalezienie miejsca parkingowego przestanie być problemem a denerwujące spóźnienia staną się przeszłością
37. Możliwość uprawy warzyw i kwiatów
jest to coś czego nie można zrealizować, jeśli żyje się w mieszkaniu
38. Murowana Goślina
odległa o 10 minut drogi od Łopuchowa miejscowość.
39. Musica sacra
musica profana – letni wiejski festiwal muzyki klasycznej. Obywa się w okresie wakacyjnym w pobliskiej Długiej Goślinie. Jest to naprawdę wydarzenie kulturalne na wysokim poziomie. Wstęp na wydarzenie jest wolny
40. Nadleśnictwo Łopuchówko
jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, która obejmuje między innymi Łopuchowo. Na terenie nadleśnictwa wytyczone są 3 szlaki turystyczne. Na Dziewiczej Górze mieści się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Poznania oraz okoliczne lasy. Powierzchnia nadleśnictwa wynosi 24094 hektarów.
41. Naturalne otoczenie
pomaga być bardziej kreatywnym
42. Naturalne zbiorniki wodne
dwa naturalne zbiorniki wodne wpisane w układ osiedla
43. Niebo
czy jest coś piękniejszego niż otwarte niebo, gwiazdy i delikatne światło księżyca
44. Obcowanie z naturą
kiedy mieszkasz bliżej natury, pozwala to korzystać z korzyści zarówno fizycznych jak i psychicznych. Naturalny świat wokół umożliwia obcowanie w naturą. Przechadzka po łopuchowskich polach i ścieżkach potrafi być bardziej relaksująca niż dzień spędzony w SPA.
45. Obszary Natura 2000
obszary Natura 2000 to nie tylko prestiż ale i zobowiązanie. Sąsiedztwa Łopuchowo wkomponowują się w tereny przyrodnicze tak blisko Poznania. Czy warto tu zamieszkać? Sprawdź.
46. Ogródek
własny ogródek zapewnia prywatność oraz
47. Optymalizacja spacerów
często wracając z pracy lub szkoły nie mamy już siły iść na spacer. Tutaj przechadzka jest zdecydowania prostsza co powoduje, że można na przykład częściej można wychodzić na spacer z psem. Korzysta na tym zarówno nasz czworonożny przyjaciel jak i jego opiekun.
49. Park Dworski
zlokalizowany przy ruinach Dworu Łopuchowskiego
50. Park Dzieje
„historyczny park rozrywki położony w Murowanej Goślinie. Założony przez Stowarzyszenie Dzieje w 2016 roku. W Parku znajdują się atrakcje dla dzieci i dorosłych, m.in.: sokolarnia, katapulty, zamek rycerski, mini zoo, Biesiada Staropolska oraz scena plenerowa, na której prezentowane są największe w Polsce widowiska nocne. W Parku znajduje się plenerowa scena widowiskowa o powierzchni 44 000 m2, na której od paru lat odgrywane jest widowisko “Orzeł i Krzyż”. W każdym sezonie odgrywanych jest kilka widowisk. Wyróżniają się one licznymi efektami specjalnymi (pirotechnika, mappingi, gra świateł). Tworzone jest przez wolontariuszy.” - https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Dzieje
51. Permakultura
Termin permakultura to połączenie dwóch słów: permanent (ciągły, stały) i agriculture (rolnictwo). Choć pochodzenie słowa permakultura ma pierwotnie właśnie związek z rolnictwem, to obecnie jednak może odnosić się do wielu aspektów życia. W skrócie permakultura to filozofia, według, której nic w naturze nie jest samodzielne a świat jest siecią wzajemnych połączeń. Powoduje to, że należy postawić na zrównoważony rozwój oraz projektować ekologicznie. Centralne zasady permakultury to: „Troszcz się o Ziemię”, „Troszcz się o ludzi” oraz „Dziel się nadmiarem”. Elementy permakultury w Łopuchowo Sąsiedztwa to ogród warzywny oraz możliwość zamontowania odnawialnych źródeł energii. Można również zaplanować ekologiczny ogród z mini sadem ze starymi odmianami drzewa takich jak np. jabłonie, wiśnie, czereśnie czy śliwy. Stare odmiany drzewa owocowych są bardziej odporne na choroby oraz niekorzystne warunki pogodowe.
52. Pętle triatlonowe
okolica Łopuchowo pozwala na trenowanie wszystkich trzech elementów triathlonu: pływania, roweru i biegania.
53. Plan na wieś
my go mamy i Wy na tym skorzystacie
54. Plaża
miejsce do odpoczynku i relaksu nad pobliskim jeziorem
55. Pływanie
miejsce do treningów pływackich
56. Poczucie wspólnoty
dużo prościej zintegrować się z paroma sąsiadami za płotem w obrębie sąsiedztwa niż być anonimowym mieszkańcem bloku, w którym mieszka kilkaset nieznających się nawzajem osób
57. Pomost
który pozwala zbliżyć się do przyrody, będzie się mieścił nad położonym obok osiedla jeziorem. Będzie tam również plażą.
58. Pompa ciepła
w każdym domu odpowiada za ekologiczne ogrzewanie
59. Presja
mniejsza presja otoczenia pozwala skupić się na rzeczach, które są dla Ciebie naprawdę ważne
60. Przedszkole
w Łopuchowie mieści się przedszkole, do którego można posłać dzieci
61. Przestrzenie wspólne
w obrębie sąsiedztwa
62. Przygody
darmowe miejsca do ćwiczeń oraz zewnętrzne przygody, Jest tu tyle okazji, żeby przeżyć niezapomniane przygody na świeżym powietrzu. Kto potrzebuje siłowni, jeśli można pójść popływać w jeziorze, pojeździć na koniu lub pobiegać. Ludzie z miasta podróżują do terenów podmiejskich, aby zaznać natury. Żyjąc tutaj
63. Puszcza Zielonka
dostęp do Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka – 12000 hektarów unikalnej przyrody
64. Rekuperacja
system odzyskiwania energii
65. Rezerwaty przyrody
na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko mieści się 5 rezerwatów przyrody: Śnieżycowy Jar, Las Mieszany, Buczyna, Klasztorne Modrzewie oraz Żywiec Dziewięciolistny
66. Rodzina
Łopuchowo to miejsce przyjazne dla rodzin
67. Rower
teren do treningów rowerowych
68. Ruch samochodowy
mniejszy ruch niż w centrum oznacza dużo mniejsze zanieczyszczenia powietrza oraz mniejszy hałas
69. Sielski krajobraz
pobudza produktywność
70. Sklep spożywczy
najbliższy sklep spożywczy to „Tęcza”, znajduje się przy wjeździe do miejscowości
71. Slow Down Poznań
jesteś z Poznania, ale chciałbyś odrobinę zwolnić to jest to miejsce dla Ciebie
72. Spokój
którego nie zaznasz w ruchliwym centrum
73. Sposoby wykończenia budynków
mają Państwo elastyczność. To klient decyduje czy chce zakupić od nas działkę niezabudowaną, z rozpoczętą budową czy dom niemal wykończony
74. Stajnie Łopuchowskie
jedna z najlepszych stajni w Wielkopolsce, miejsce dla ludzi z pasją
75. Stawy Stajni Łopuchowskich
położone zaledwie 200 metrów od domów stawy rybne
76. Stres
mniejszy stres = lepsze życie
77. Sustainable living
“zrównoważony styl życia”, jeśli zdecydują się Państwo na zainstalowanie na dachu paneli słonecznych pozwoli to uzyskać niezależność energetyczną. Poza tym, jeśli w ogrodzie powstanie ogródek warzywny uzyskują Państwo niezależność od firm energetycznych oraz industrialnych dostawców żywności. Jest to bardzo wyzwalająca, dająca niezależność perspektywa
78. Szkoła
w Łopuchowie mieści się Szkoła Podstawowa
79. Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonki
szlak turystyczny, który ma celu umożliwienie zapoznania się turystów z drewnianą architekturą kościołów. W skład szlaku wchodzi łącznie 12 kościołów. Najbliższy kościół ze szlaku to Kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie. Odległość od Łopuchowo Sąsiedztwa do kościoła to niecałe 6km
80. Szynobus
szybki dojazd na dworzec kolejowy Poznań Główny w 40 minut. Stąd można dotrzeć poznańska komunikacją miejską w dowolne miejsce w stolicy wielkopolski. Dworzec kolejowy jest zintegrowany z dworcem PKS.
81. Śnieżycowy Jar
florystyczny rezerwat przyrody. To co czyni go wyjątkowy to bardzo gęste występowanie śnieżycy wiosennej. W okresie, kiedy śnieżyca kwitnie można podziwiać piękne, rozległe białe pola pokryte śnieżycą wiosenną. Tysiące osób, które co roku odwiedzają rezerwat poruszają się pośród roślin po drewnianej kładce. Kładka ciągnie się prawie przez całą trasę i została niedawno wyremontowana, oprócz tego wybudowana dwa tarasy widokowe. Rezerwat ma powierzchnie 9 ha i położony jest około 20 minut od Łopuchowa.
82. Śpiew ptaków
czasem można tu usłyszeć śpiew ptaków a czasem zobaczyć żurawia na polu
83. Teren rekreacyjny
W centralnej części osiedla przewidujemy, duży otwarty teren rekreacyjny częściowo zadaszony z elementem wodnym. Będzie tam plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców oraz znajdzie się część odpoczynkowa pod pergolami dla bardziej stonowanych mieszkańców.
84. Tłok
tego tu nie znajdziecie
85. Unikalność
W przeciwieństwie do typowego (stłoczonego, niezorganizowanego, alienującego) budownictwa deweloperskiego Sąsiedztwa Łopuchowo dają̨ wiele powodów do szczęśliwego życia rodzinnego. Pozwalają̨ na prywatność́i jednocześnie wyjątkowe relacje sąsiedzkie, łącząc zalety życia miejskiego i poza miastem oraz dają̨ niezliczone możliwości aktywnego korzystania z otaczającej przyrody.
86. Usługi i rekreacja dla mieszkańców
Dominującą rolę w kwartale usługowym pełni otwarty wspólny teren placu o zróżnicowany programie. Po prawej stronie, na wprost zabudowań stajni zlokalizowane są 3 modułowe budynki usługowe, tworzące zamknięcie architektoniczne placu. Modułowość pozwala dostosować najmującym pod siebie potrzebną przestrzeń lokalu, czy to pod handel, czy usługi gastronomiczne z dodatkowym letnim ogródkiem. Sąsiedztwa Łopuchowo to przestrzeń otwarta na realizację pomysłów zwiększających wygodę̨ i jakość́ życia, a także rozwijające pasje mieszkańców. Planowany kwartał usługowy zapewnia mieszkańcom na to miejsce
87. Wieczne wakacje
takie jest życie na wsi, można poczuć się jak na codziennych wakacjach
88. Więcej przestrzeni
na początku może być trudno się przyzwyczaić, że z powodu metrażu trzeba się głośniej porozumiewać z domownikami znajdującymi się w innych pomieszczeniach. Z pewnością można przywyknąć do większego metrażu
89. Wizja
Sąsiedztwa Łopuchowo to dobre miejsce do życia. Tworzą tkankę pozwalająca mieszkańcom prawdziwie czerpać korzyści z mieszkania poza granicami dużego miasta. Przestrzeń do życia tworzą sąsiedztwa mieszkaniowe, miękko wpisane w krajobraz naturalny, otwarte na siebie poprzez spójnie prowadzony w całości terenu układ zieleni rekreacyjnej i priorytetowej komunikacji pieszej. To miejsce, w którym wyważona jest przestrzeń prywatna, półprywatna i publiczna. Dzięki temu możliwe są bogate interakcje społeczne z sąsiadami. Domy zapewniają komfort wszystkim mieszkańcom. Elastyczny plan mieszkań dostosowuje się do potrzeb dojrzewających rodzin, pozwala na dopasowanie programu do aktualnej sytuacji. Prowadzą do nich bezpieczne drogi, gdzie priorytet mają piesi i rowerzyści.
90. Wolność
wolność, aby wieść życie bezkompromisowo, w swoim własnym domu i w swoim własnym stylu.
91. Wsparcie w procesie zakupu
naszym zadaniem jest zapewnić Państwu maksymalnie ułatwiony proces zakupu domu. Nasz doświadczony zespół przeprowadzi Państwa przez całą procedurę a możliwość wyboru sposobu wykończenia zapewni Państwu maksymalną elastyczność
92. Wybieg dla psów
na terenie osiedla będzie się mieścił desygnowany, opłotowany, obszar, gdzie przewidujemy możliwość spuszczania psów ze smyczy, aby pobiegały
93. Wygoda
bardziej wygodne niż mogłoby się wydawać. Przeprowadzka z centrum wcale nie oznacza, że trzeba zostać samowystarczalnym farmerem, jeśli się nie chce (choć jest to możliwe). Pobliskie sklepy i supermarkety mają w ofercie te samą gamę produktów co w centrum powiększoną o lokalne warzywa i owoce. Łopuchowo zapewnia świetnie połączenie szynobusowe z centrum oraz wygodną drogę dla aut. Stwarzają one perfekcyjne połączenie z centrum.
94. Zabudowa sąsiedztw
skupiska 8-26 domów skupionych wokół wspólnej półprywatnej rekreacyjnej przestrzeni zielonej, Każde sąsiedztwo ma unikalny charakter. Dobre relacje z innymi pomagają nam żyć dłużej i być szczęśliwszymi
95. Zachody słońca
w Łopuchowie są wyjątkowo piękne
96. Zanieczyszczenie sztucznym światłem miejskim
zobacz gwiazdy. Nawet te najmniejsze rzeczy mają ogromny wpływ na Twoje szczęście. Wyobraź sobie, że wracasz do domu w ciemny zimowy wieczór, oddychasz głęboko świeżym powietrzem i widzisz nas sobą gwiazdy. Dzięki dużo mniejszemu zanieczyszczeniu sztucznym światłem będziesz w stanie je zobaczyć
97. Zapuszczanie korzeni
Łopuchowo to miejsce, do którego można się przywiązać
98. Zdrowie psychiczne
mózg człowieka funkcjonuje inaczej na wsi niż w środowisku miejskim. W miastach dwa kluczowe obszary są przesadnie stymulowane, obszary regulujące emocja oraz niepokój. Naukowcy wierzą, że to powodują większy procent problemów ze zdrowiem psychicznym w miastach niż w obszarach podmiejskich. Nie będziesz w stanie całkowicie zapobiec zaburzeniom nastroju tylko dlatego, że mieszkasz na wsi, ani nie masz gwarancji, że będziesz mieć mniej stresu w życiu tylko dlatego, że jesteś poza miastem. Ale unikniesz niektórych czynników zwiększonego ryzyka tych dolegliwości psychicznych, które są głęboko związane z życiem w mieście. Warto rozważyć te korzyści płynące z życia na wsi
99. Zieleń na osiedlu
zachowanie istniejących drzew i liczne nasadzenia nowych
100. Znajomość sąsiadów
coraz rzadsze w dzisiejszych czasach. Dobry sąsiad to najlepsza inwestycja!
101. Kanalizacja - mamy to!
(nie mylić ze zbiornikiem bezodpływowym)